Ładowanie

Zalety laserowego cięcia blach – szybka i efektywna obróbka metalu

Zalety laserowego cięcia blach – szybka i efektywna obróbka metalu

Blacha to półprodukt, który poddawany jest dalszej obróbce. Pożądany kształt można uzyskać m.in. przez cięcie, a najlepsze efekty zapewniają wycinarki laserowe, które tną blachy z ogromną precyzją i bardzo wysoką powtarzalnością. Warto też dodać, że laserowe cięcie blach znacząco skraca okres produkcji i ogranicza ilość odpadów.

Laserowe cięcie blach – jak to wygląda?

Do takiej obróbki metalu wykorzystywane są nowoczesne wycinarki laserowe – w przypadku blach są to maszyny 2D, natomiast do cięcia rur, profili oraz kształtowników używa się wycinarek 3D. Za cięcie arkuszy odpowiada głowica tnąca wyposażona w laser. Jej przewaga nad tradycyjnymi metodami cięcia polega na tym, że oddzielanie fragmentów materiału odbywa się poprzez zastosowanie spolaryzowanej wiązki promieniowania elektromagnetycznego na bardzo małej powierzchni roboczej, dlatego laser jest nie tylko dokładniejszy, ale też umożliwia wycinanie złożonych, skomplikowanych kształtów.

Maszyny laserowe nadają się do cięcia zarówno cienkich arkuszy, jak i grubszych blach. W Nova Trading do obróbki można oddać blachy ze stali nierdzewnej, aluminium, miedzi, mosiądzu, stali ocynkowanej, a wszystkie materiały podlegają tolerancji cięcia zgodnie z normą EN ISO 9013.

Jakie są zalety cięcia laserowego?

Laserowe cięcie blach to idealna opcja dla wszystkich firm produkcyjnych, którym zależy na wysokiej jakości produktów. Żadna inna metoda cięcia nie daje tak wysokiej dokładności wymiarowej, a do tego wycinane elementy wyglądają identycznie, i to niezależnie od wielkości partii obrabianego materiału. Precyzja cięcia widoczna jest także w jakości krawędzi – po obróbce laserem krawędzie są gładsze, o precyzyjnej linii, a dodatkowo w Nova Trading wykonuje się gratowanie, czyli usuwanie z krawędzi ostrych pozostałości materiału.

Cięcie blach laserem przyczynia się do redukcji kosztów również ze względu na krótszy czas obróbki oraz efektywniejsze wykorzystanie surowca – wycinarkami laserowymi steruje program komputerowy, który określa najbardziej wydajny sposób cięcia i przez to liczba odpadów produkcyjnych jest mniejsza.